Rośliny stabilizowane oraz wykonywane z nich aranżacje skradły serca ludzi na całym świecie. Również w Polsce ten trend od kilku lat coraz bardziej zyskuje na popularności. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o tych niezwykłych roślinach, ich właściwościach i korzyściach płynących z ich użytkowania. Z tego artykułu dowiesz się:
1. Na czym polega stabilizacja roślin?
2. Co zyskujesz kupując dekoracje z roślin stabilizowanych?
3. Dlaczego rośliny stabilizowane są tak drogie?
4. Jak dbać o obrazy z mchu?
Na czym polega stabilizacja roślin?
Stabilizacja to technika konserwacji żywych roślin. Jest to innowacyjny i ekologiczny proces, dzięki któremu wyglądają one zupełnie jak żywe nawet przez kilkanaście lat. Starannie wyselekcjonowane rośliny zbierane są w momencie swojego najpiękniejszego rozkwitu. Następnie w procesie stabilizacji wypierana jest z nich naturalna limfa, a jej miejsce zastępuje specjalistyczny roztwór na bazie gliceryny. Niektóre gatunki są jeszcze dodatkowo formowane i barwione naturalnymi barwnikami. Dzięki temu roślina przestaje mieć jakiekolwiek potrzeby, jednocześnie zachowując wszystkie swoje walory i perfekcyjny, świeży wygląd. Mchy, porosty, liście i kwiaty stabilizowane są odporne na pleśnie, grzyby, szkodniki oraz zmiany temperatur. Nie potrzebują wody, światła, przycinania, przesadzania ani nawożenia. Są antystatyczne, więc nie osiada na nich kurz. W pomieszczeniu mogą również pełnić dodatkową, wygłuszającą rolę. A co jeśli jesteś alergikiem, masz w domu dzieci albo zwierzęta? Bez obaw rośliny stabilizowane nie emitują alergenów, są ekologiczne i bezpieczne dla otoczenia.
Co zyskujesz, kupując dekoracje z roślin stabilizowanych?
Zyskujesz piękną i niepowtarzalną ozdobę, która każdego dnia będzie powodem do uśmiechu. Zielone obrazy pozwolą Ci na codzienny kontakt z naturą, nawet jeśli nie możesz pozwolić sobie na wyjście w plener. Jeśli większość dnia spędzasz w zamkniętej przestrzeni obcowanie z zapachem, kolorem i teksturą roślin stabilizowanych pomoże ci balansować emocje. Otrzymasz również absolutny komfort posiadania pięknych, soczystych i zdrowych roślin bez żadnego zaangażowania w troskę o nie. Nie będziesz musiał pamiętać o podlewaniu, nawożeniu czy przycinaniu. Nie będziesz musiał martwić się o sprzątanie opadających liści. Będziesz mógł cieszyć się maksymalnie satysfakcjonującym efektem, ale nie wkładać w to żadnego wysiłku.
Twoje wnętrze — niezależnie w jakim stylu zostało zaaranżowane — zyska głębi, ciepła i przytulności. Obrazy z mchu lub inne moje dekoracje z roślinami stabilizowanymi pomagają na chwilę się zatrzymać, wziąć głęboki oddech i złapać dystans. O terapeutycznym znaczeniu takich kompozycji przeczytacie jeszcze w kolejnych wpisach. Kojące emocje właściwości zielonych kompozycji to jeden z głównych powodów, dla których zajęłam się tą wąską dziedziną dekoratorstwa.
Postanowiłam stworzyć kolekcje łączące rośliny stabilizowane z drewnem, betonem, szkłem i ubrane w geometryczne rysy. Dlatego mam nadzieję, że znajdziesz tu coś, co będzie pasowało do twojego stylu, potrzeb i osobowości.
Dekoracje wychodzące z mojej pracowni to również doskonały pomysł na prezent. Zapewne też czasem tak masz, że zastanawiasz się co podarować drugiej osobie. Wybór jest jeszcze trudniejszy, gdy osoba, którą chcemy obdarować, jest dojrzała i ma już określony styl oraz status. Czasem chcemy dać komuś coś naprawdę wyjątkowego, dzięki czemu poczuje się doceniony, a jednocześnie będzie nas długo i ciepło wspominał. Z doświadczenia wiem, że obrazy z roślin stabilizowanych sprawdzają się doskonale jako ekskluzywny prezent dla ważnego kontrahenta, czy kogoś, komu jesteśmy szczególnie wdzięczni. Taki luksusowy podarunek ucieszy nawet osobę, która ma już wszystko.
Dlaczego rośliny stabilizowane są tak drogie?
Faktem jest, że dekoracje, obrazy, figurki, rzeźby, lampy, panele i wszystkie inne przedmioty wykonane z użyciem roślin stabilizowanych są drogie. Ceny w zależności od wielkości i użytych komponentów wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Duża ściana z mchu lub miksu mchu z roślinami może nas kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie rośliny stabilizowane są największym kosztem takiej realizacji. Na przykład zakup dobrej jakości mchu poduszkowego na pokrycie powierzchni jednego metra kwadratowego, to koszt około 900 zł.
Jest tak dlatego, że stabilizacja roślin to proces bardzo pracochłonny, wieloetapowy i wymagający specjalistycznej wiedzy. Zajmują się tym tylko wyspecjalizowane firmy. W Polsce mech poduszkowy i wiele gatunków chrobotków są objęte ochroną i w stosunku do nich obowiązują m.in. zakazy zbioru, przetrzymywania oraz sprzedaży. Dlatego mchy i porosty do stabilizacji sprowadzane są z krajów skandynawskich, gdzie są hodowane na przeznaczonych do tego farmach. Konieczność importu znacznie podnosi cenę. Dodatkowo rośliny przeznaczone do stabilizacji są starannie wyselekcjonowane. Kwiaty czy liście muszą zostać zerwane w odpowiednim momencie — w pełni rozkwitu, gdyż są one wtedy najpiękniejsze.
To wszystko składa się na wysoką cenę roślin. Jednak w zamian otrzymujemy coś naprawdę ekskluzywnego, wyjątkowego i cennego.
Jak dbać o obrazy z mchu?
Rośliny stabilizowane nie wymagają żadnej troski. Jednak jest kilka czynników, których przestrzeganie sprawi, że dekoracja z mchu stabilizowanego będzie cieszyła nas przez długie lata. Czego unikać:
- Bezpośrednich promieni słonecznych, ponieważ mogą powodować płowienie koloru.
Wody, która w każdej postaci szkodzi roślinom stabilizowanym. Nie można ich podlewać, spryskiwać ani przecierać wilgotną ścierką. Jeśli nawet osiądzie gdzieś kurz (może się tak zdarzyć np. na dużym liściu, czy róży) wystarczy zdmuchnąć lub usunąć przy pomocy sprężonego powietrza - Kontaktu z chemikaliami – na przykład z odświeżaczem powietrza w aerozolu.
- Przesuszonego powietrza. Rośliny stabilizowane będą się miały znakomicie w pomieszczeniach, gdzie wilgotność mieści się w granicach 40-60%. Dokładnie takiej samej wilgotności powietrza potrzebuje człowiek dla dobrej kondycji dróg oddechowych i skóry. Jeśli powietrze zrobi się zbyt suche, to rośliny (a szczególnie chrobotek) zaczną twardnieć. To znak, że pora włączyć nawilżacz powietrza. Kiedy wilgotność otoczenia wróci do normy, to rośliny natychmiast się zregenerują i znowu będą miękkie i sprężyste. A odpowiednia wilgotność to korzyść także dla naszego zdrowia.
- Instalowania w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ciepła np. nad grzejnikiem lub w pobliżu ogrzewania nadmuchowego. Suche i bardzo ciepłe powietrze na dłuższą metę na nikogo nie wpływa dobrze.